O autoutilitară, un autoturism și o motocicletă au fost implicate într-un accident rutier pe DN 1B, Bucov!


Accident rutier produs marți, 16 septembrie, în jur de 15:45, pe raza comunei Bucov, DN1B.
ISU Prahova transmite că au intervenit pompierii militari prahoveni cu o autospecială de stingere, o ambulanță SMURD și ambulanța SMURD de terapie intensivă mobilă. 
În evenimentul rutier au fost implicate o autoutilitară, un autoturism și o motocicletă, cu un total de 6 ocupanți. 
Doar conducătorul motocicletei, bărbat în vârstă de 48 ani, a necesitat îngrijiri medicale și, ulterior, a fost transportat la spital pentru investigații suplimentare și tratament de specialitate. 
Din evaluarea de la fața locului, acesta ar fi suferit un traumatism în zona lombară, mai spune ISU Prahova
..Citeste mai departe..

Incendiu în Chiojdeanca!

Un incendiu a izbucnit, în această după-amiază de 15 februarie 2024, la o locuință din comuna Chiojdeanca, sat Trenu. 
Pentru localizarea și lichidarea incendiului au acționat pompierii militari din cadrul Detașamentului Mizil cu 2 autospeciale de stingere, o autospecială de primă intervenție și comandă și un echipaj SMURD. 
ISU Prahova anunță că, la sosirea echipajelor de pompieri, flăcările se manifestau la o construcție cu destinație de anexa, generalizat, pe o suprafață de aproximativ 70 mp. 
O persoana de sex feminin, proprietara imobilului, a suferit un atac de panică și a fost transportată la spital pentru îngrijiri suplimentare. La finalul intervenției, pompierii au stabilit faptul că incendiul a pornit de la coșul de fum deteriorat
..Citeste mai departe..

Polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale Prahova au donat sânge!

Polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale, membrii ai SIDEPOL, au dovedit încă o dată solidaritate și empatie și au donat sânge, azi, 16 februarie a.c., imediat ce au auzit că pot ajuta. 
De această dată, gestul s-a îndreptat către un coleg, și el polițist, dintr-un alt județ pentru care acum fiecare picătură de sânge contează. 
Donarea de sânge este o dovadă de civilizație și maturitate socială, consideră IPJ Prahova. 
Și, pentru că nevoia de sânge este permanentă, continuăm să ne mobilizăm în acest scop și în perioada următoare, prin campanii de donare de sânge ale Inspectoratului Județean de Poliție Prahova
..Citeste mai departe..

„Civilizația” din secolul XXI, în Ploiești!

De ce să recurgi la astfel de metode, pentru a-ți promova afacerea, din moment ce ai site-uri pe care poți pune gratuit anunțuri? Voi, cei care faceți așa ceva, nu știți că este ilegal să lipiți anunțuri pe copaci, pe stâlpi, pe garduri, pe pereții clădirilor? 
Să lipești afișe pe copaci, pe stâlpi, pe unde îți mai năzare este un lucru ce ține și de educație și de lipsa de respect și pentru mediul înconjurător, dar și pentru comunitate.
 Da, așa ceva se poate vedea în Ploiești, în multe zone, mai ales pe strada Spătar Nicolae Milescu. 
Când vezi afișe lipite pe copaci, te întrebi dacă într-adevăr ne aflăm în secolul XXI sau ne-am întors mai multe secole în urmă! Acesta este progresul omului? Vreți să trăiți într-un oraș curat și frumos? 
Dovediți că vreți așa ceva și comportați-vă civilizat
..Citeste mai departe..

Acțiuni de amploare, ale polițiștilor, pentru siguranța rutieră în Prahova

Miercuri, 14 februarie a.c., pe DN1, DN 1B, DN 1D și DJ 100D, pe raza județelor Prahova, Ilfov, Buzău și Ialomița, poliţiştii Serviciului Rutier Prahova au acționat, împreună cu polițiștii rutieri din cadrul Serviciilor Rutiere Buzău, Ilfov și Ialomița, pentru reducerea gradului de victimizare prin accidente rutiere, în special pentru identificarea conducătorilor auto care nu respectă regimul legal de viteză. 
Astfel, polițiștii prahoveni au aplicat peste 140 de sancţiuni contravenţionale, dintre care, aproximativ jumătate au fost aplicate pentru nerespectarea regimului legal de viteză. De asemenea, au fost aplicate 16 sancțiuni pietonilor, 5 conducătorilor auto pentru nepurtarea centurii de siguranță, două pentru depășiri neregulamentare, iar restul pentru alte abateri de le normele rutiere în vigoare.
..Citeste mai departe..

La volan, sub influența alcoolului

Miercuri, 14 februarie a.c., în jurul orei 13.30, polițiștii din cadrul Poliției oraşului Mizil, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu în comuna Fulga au oprit, pentru control, pe strada Șoferilor un autoturism condus de un bărbat de 47 de ani, din localitate.
La testarea cu aparatul etilotest a bărbatului, acesta a indicat valoarea de 0.76 mg/l alcool pur în aerul expirat, ulterior acesta a fost condus la o unitate medicală pentru prelevarea de mostre biologice de sânge. 
În cauză, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice
..Citeste mai departe..

Accident grav la un service auto din Pleașa!

Un bărbat a fost surprins sub autoturismul pe care încerca să-l repare! ISU Prahova anunță că, în aceste momente, se intervine într-o misiune de salvare a unei persoane surprinse sub un autoturism în comuna Bucov, sat Pleașa, str. Nicolae Bălcescu. Intervin pompierii militari din cadrul Detașamentului 1 Ploiești cu o autospecială de stingere, o autospecială pentru descarcerare, o autospecială de primă intervenție și comandă, un echipaj SMURD și o ambulanță de terapie intensivă mobilă (cu medic). Persoana este de sex masculin, aproximativ 32 ani, extrasă în stare de inconștiență și preluată de echipajul TIM și urmează sa fie intubată.
..Citeste mai departe..

Șapte bărbați reținuți de polițiștii câmpineni pentru furt calificat

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina au identificat ieri, 13 februarie, persoanele bănuite de săvârșirea unei infracțiuni. Acestea au fost reținute pentru 24 de ore. În fapt, la data de 9 februarie a.c. persoanele bănuite de comiterea faptelor ar fi sustras părți componente din unitatea de pompare a unei sonde din parcul Drăgăneasa. 
În urma investigațiilor și a cercetărilor efectuate, polițiștii au identificat persoanele bănuite de săvârșirea faptelor, ca fiind șapte bărbați cu vârstele cuprinse între 23 și 38 de ani, din comuna Provița de Jos.
..Citeste mai departe..

Infracțiuni la regimul rutier, consemnate pe 13 februarie

Marți, 13 februarie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Oraşului Slănic au fost sesizați de către un bărbat despre faptul că i-a fost sustras autoturismul. În fapt, la data de 12 februarie a.c, persoanele bănuite de comiterea faptelor ar fi sustras un autoturism neasigurat, parcat în fața domiciliului proprietarului. 
În urma cercetărilor, autoturismul în cauză a fost identificat în comuna Vărbilău, abandonat, acesta fiind recuperat de persoana vătămată. 
Ca urmare a investigațiilor și a cercetărilor efectuate, polițiștii au identificat persoanele bănuite, ca fiind doi tineri de 19 și respectiv 21 de ani, din comuna Vărbilău, stabilindu-se faptul că acesta din urmă ar fi condus autoturismul fără a poseda permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
..Citeste mai departe..

Accident la Bucov!

Astăzi, 14 februarie a.c., în jurul orei 10.30, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Ploiești au fost sesizați despre faptul că în comuna Bucov s-ar afla o persoană prinsă sub propriul autoturism. 
În baza sesizării, polițiștii s-au deplasat la fața locului, din primele verificări reieșind faptul că, un autoturism, neasigurat corespunzător, pe o porțiune de drum în pantă, ar fi accidentat un bărbat de 32 de ani. În urma producerii accidentului, a rezultat vătămarea corporala a bărbatului în cauză, care a fost transportat la spital pentru acordarea îngrijirilor medicale de specialitate. 
În cauză, cercetările sunt continuate de polițiști în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier, în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă
..Citeste mai departe..

Accident rutier în municipiul Ploiești, str. Gheorghe Doja

Un autoturism și în autobuz au fost, azi dimineață, în jurul orei 5:45,:implicate într-un accident rutier în Ploiești, în intersecția dintre strada Basarab și strada Gh. Doja. 
Pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor si pentru acordarea asistenței medicale de urgenţă, pompierii militari din cadrul Detașamentului 1 Ploiești au intervenit cu o autospecială de hidroperforare, o descarcerare și un echipaj SMURD. 
În evenimentul rutier au fost implicate un autoturism și un autobuz, în care se aflau doar șoferii (în autobuz nu erau pasageri). Șoferul autoturismului era blocat în interior (nu încarcerat), pompierii acționând pentru extragerea acestuia.
..Citeste mai departe..

    205 206 207 208 209 210 211