Percheziție domiciliară în Bucov, într-un dosar de furt calificat

Persoanele bănuite ar fi sustras, dintr-un locker situat în incinta unui supermarket din municipiul Ploiești, mai multe bunuri, bani, precum și bijuterii
Polițiștii Secției de Poliție nr. 1 Ploiești au pus în executare, în dimineața zilei de 11 iulie 2025, un mandat de percheziție domiciliară, în comuna Bucov, în cadrul unui dosar penal ce are ca obiect comiterea infracțiunii de furt calificat.
Din cercetările efectuate a reieșit că, la data de 7 iulie a.c., persoanele bănuite de comiterea faptelor ar fi sustras, dintr-un locker situat în incinta unui supermarket din municipiul Ploiești, mai multe bunuri, bani, precum și bijuterii.
Prejudiciul cauzat este de aproximativ 11.000 de lei.
În urma activităților desfășurate, două persoane au fost conduse la sediul unității de poliție, pentru audieri și dispunerea măsurilor legale care se impun.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale.
Cercetările sunt continuate sub coordonarea procurorului din cadrul unității de parchet competente, în vederea stabilirii întregii activități infracționale și luării măsurilor legale care se impun
..Citeste mai departe.. ![]() Atenţie, şoferi! 75 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 18.750 lei, aplicate de poliţiştii locali unor conducători auto în doar 6 oreVedeţi pentru ce au fost acordate amenzile! Luni, 16 ianuarie a.c., între orele 5:00 și 11:00, polițiștii locali din cadrul Serviciului Circulație pe Drumurile Publice au efectuat acțiuni privind legalitatea desfășurării transportului rutier public de mărfuri și persoane pe raza municipiului. Verificările au avut loc pe străzile: Șoseaua Vestului, Ștrandului, Depoului, Găgeni și Bulevardul București. ..Citeste mai departe.. | ![]() Un individ s-a ales cu dosar penal după ce a făcut el nişte modificări la echipamentul de măsurare a consumului de gaze naturale!
Dar cei ce ne scumpesc viaţa de ce nu păţesc nimic, domnilor poliţişti? Defrişarea pădurilor, înstrăinarea resurselor noastre naturale nu vă spun nimic? Dar nici că suntem singura ţară care îşi cumpără propriile resurse nu contează? Pe 7 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției Rurale de Poliție Florești, în urma unor investigații, au constat faptul că un imobil din comuna Filipeștii de Târg avea modificată poziția standard a plăcii de contor montată la imobilul în cauză, respectiv din poziția verticală l-au poziționat orizontal, astfel, placa de contor nu a mai înregistrat consumul de gaze naturale! Proprietarul imobilului a recunoscut comiterea faptei, precum și motivul, respectiv diminuarea contorizării consumului de gaze, se specifică într-un comunicat al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Prahova. ..Citeste mai departe.. |
![]() A acroşat, cu autoturismul, un pieton şi a fugit de la locul faptei!Conducătorul auto avea să fie identificat, după câteva zeci de minute, de poliţişti, care l-au reţinut pentru 24 de ore, că l-au depistat şi cu alcool, după testarea cu aparatul etilotest. În dimineața zilei de ieri, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 07.30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Prahova au fost sesizați despre faptul că pe Drumul Național 1, în comuna Românești, un bărbat, în calitate de pieton, ar fi fost acroșat de un autoturism, ulterior acesta din urmă continuându-și deplasarea fără a opri. În urma impactului, pietonul în vârstă de 46 de ani a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate. ..Citeste mai departe.. |
![]() ![]() |