Delicte silvice constatate de polițiștii prahoveni

Publicat pe 2024-10-05 18:05:01Mihail Marinescu

* Vineri, 4 octombrie, polițiștii din cadrul Poliției oraşului Băicoi au depistat în flagrant, în jurul orei 12.00, în timp ce desfășurau activități pe linia combaterii delictelor silvice, un bărbat într-o pădure particulară, zona Dumbravă, pe raza Ocolului Silvic Doftana, în timp ce transporta cu atelajul hipo material lemnos.
În atelajul hipo a fost descoperită, în urma cubării materialului lemnos, cantitatea de 0,500 metri cubi specia carpen. 
De asemenea, a fost identificat un motofierăstrău mecanic și un topor care au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor. Materialul lemnos a fost confiscat și lăsat în custodie pădurarului din cadrul Ocolului Silvic Doftana. 
În cauză, cercetările sunt continuate de polițiști în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de tăiere, fără drept, și furt de arbori.

* Polițiștii Poliției orașului Azuga, la data de 4 septembrie a.c., au constatat două infracțiuni pe linie silvică. 
În fapt, în jurul orei 14.30, au depistat 4 persoane din orașul Azuga, care sustrăgeau material lemnos, aflându-se într-un fond forestier administrat de Ocolul Silvic Azuga. 
În urma verificărilor efectuate la fața locului au fost identificați 4 arbori din specia fag, tăiați fără drept, precum și alte două cioate, fără a mai fi găsiți la fața locului arborii aferenți acestora. 
În cauză, polițiștii continuă cercetările în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-au produs faptele, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tăiere, fără drept, de arbiti și furt de arbori.