Atât s-a putut!

Publicat pe 2024-04-23 12:12:20Ionuț Mitoiu

Petrolul - UTA 1-1 (1-0)

După aspectul jocului de pe „Ilie Oană” se poate spune că rezultatul consemnat la finalul meciului a fost unul echitabil. După ocaziile de gol la cele două porți putea câștiga oricare dintre echipe, dar ratările sau intervențiile portarilor au făcut ca partida să se termine la egalitate.
Arădenii au început mai bine partida, dar cei ce aveau să înscrie primii au fost petroliștii.
Min.11,1-0: Gicu Grozav a marcat cu piciorul stâng, cu un șut pe jos, la colțul din stânga lui Iacob, din afara careului.
Mai înainte de golul lui Grozav, cei din Arad au avut o bună oportunitate prin Omondi, dar Zima a respins miraculos în corner!
În partea a doua a meciului am asistat la un joc pe contre, cu multe ocazii clare la cele două porți.
În minutul 47, Ezekiel trimite cu capul din poziție foarte bună, dar Zima „scoate” din nou, Musi (70) pătrunde în careu și față în față cu Iacob trage pe langă poartă, după care la un minut distanță, Berisha (71) ratează și el!
În minutul 75, Ișfan face o fază frumoasă încheiată cu un șut pe jos, puțin pe langă poartă.
Min.83, 1-1. Micovschi a marcat din fața porții, după o centrare perfectă venită de pe partea dreaptă.
O ultimă ocazie importantă a fost cea a lui Tudorie, al cărui șut periculos a fost apărat excelent de Zima!
Urmează meciul din etapa intermediară, cel cu Sibiul, din deplasare, unde petroliștii pot obține punct sau puncte.

Marcatori: Grozav (11)/ Micovschi (83)

Petrolul: Zima - Hanca, Țicu, Papp, Huja - Jyry (87-Dumitriu), Seto- Musi (87-Răducan), Jair (67-Isfan), Grozav (76-Garutti) - Irobiso (67-Berisha). Antrenor: Laszlo Balint.

UTA: Iacob- Stolnik, Conte, Rodrigues (84-Lawrence), Căpușă - Mihai (74-Vulturar), De Freitas Costa (74-Tudorie), Micovschi (90+1-Pop), Omondi - Luckassen, Ezekiel (74-Machado). Antrenor: Mircea Rednic.
Cartonaș galben: Seto (42).
Au arbitrat: Horia Mladinovici- Mihai Marica și Mircea Orbuleț. VAR: Sorin Costreie. AVAR: Mihăiță Necula.
Observatori: Ștefan Popa și Eduard Dumitrescu.