Tamponări în lanț produse pe DN1 A, centura de Est a municipiului Ploiești
| Publicat pe 2025-12-18 11:19:53 | Mihail Marinescu |
În dimineața de miercuri, 17 decembrie, pe DN1A, km 79+400, în afara localității Moara Nouă, pe podul peste calea ferată s-au comis mai multe tamponări, polițiștii consemnând un număr de 15 autoturisme implicate, eveniment care, din fericire, nu s-a soldat cu victime.
Inițial, sesizarea, care a fost făcută la 6 dimineața, era pentru producerea unui accident rutier, cu implicarea unui singur autoturism, ce s-ar fi lovit de un parapet, însă în urma verificărilor efectuate s-a ajuns la concluzia că a fost, de fapt, vorba despre o serie de tamponări.
Ca urmare a celor constatate s-a stabilit drept cauză nereducerea vitezei, coroborată cu neasigurarea stării de viabilitate a drumului.
În acest context, administratorul drumului public a fost sancționată contravențional cu 21 de puncte-amendă, în valoare de 4.252,5 lei, conform art. 105 pct. 4 din OUG nr. 195/2002R.
* Precizare de la IPJ Prahova:
Toate autovehiculele implicate în eveniment erau echipate cu anvelope corespunzătoare sezonului.
Inspectoratul Județean de Poliție Prahova reamintește conducătorilor auto obligația de a adapta viteza la condițiile de drum și trafic, precum și importanța respectării normelor de siguranță rutieră, în vederea prevenirii unor evenimente similare.















