Ultima editie tiparita in format pdf

Ticolorul Breaza, campioana Turului în Liga A – Prahova

S-a încheiat turul în Liga A-Prahova, odată cu disputarea celor trei meciuri restante, amânate în perioada când reprezentativa de amatori a județului Prahova a evoluat în turneul preliminar UEFA Regions Cup, de la Albena (Bulgaria).
Cele trei echipe fruntașe, Tricolorul Breaza, CSO Băicoi și CSO Boldești au căștigat fără mari emoții, brezenii având un avans de trei puncte în fruntea ierarhiei, la jumătatea competiției, în fața urmăritoarelor CS Câmpina și Petrolul 95.
Iată rezultatele înregistrate în meciurile restante și clasamentul turului:
Voința Vărbilău- CSO Băicoi 1-4
Tricolorul Breaza- AFC Brebu 3-1
CSC Berceni- CSO Boldești 2-6
..Citeste mai departe..

Nici fotbalul nu mai e ce era!

Minge cu cip şi fotbalişti ce evoluează cu senzori pe corp! Ori este sport real, ori simulator? Unde mai este umanitate din sport?

Sportul reprezintă modul prin care oamenii îşi pot menţine sănătatea, îşi pot dezvolta masa musculară, pot scăpa de grăsimea în exces depozitată pe diferite părţi ale corpului, îşi pot întării sistemul imunitar şi pot aduce benefiicii sistemului nervos central. Acestea sunt... părţile naturale ale sportului.
De ceva ani, competiţiile sportive sunt folosite şi pentru pariuri, dar şi pentru punerea în practică a unor tehnologii avansate, în care digitalizarea şi inteligenţa artificială sunt prioritare, din păcate.

Judoka Vanessa Tolea, de la CSM Ploieşti, medalie de aur la Cupa Europeană de Juniori 2

Localitatea Gyor, din Ungaria, a găzduit, la finele săptămânii trecute, Cupa Europeană de judo pentru juniori 2 – „U18”, competiţie ce punctează în clasamentul mondial al cadeţilor.
Reprezentanta CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, Vanessa Tolea, a reuşit o performanţă extraordinară, cucerind medalia de aur a categoriei „57 kg.”. Ea le-a învins în primele tururi pe Ugne Skeryte (Lituania), Zsofia Drabik (Ungaria) şi pe Erisa Brahimaj (Albania), apoi a trecut în semifinală de Maria Silveira (Portugalia) şi, în finală, de Chloe Link (Marea Britanie).
CSM-CFR-CSŞ Ploieşti a fost reprezentat la competiţia din Ungaria de alţi trei sportivi, care au pierdut însă în primul tur: Bianca Ungureanu (57 kg) a fost învinsă de Hanna Szasz (Ungaria), Rareş Costache (66 kg) a cedat la Vladyslav Babich (Ucraina), iar David Ţugui (+90 kg) a fost eliminat de Alex Turi (Ungaria).

Baschetbaliștii ploieșteni victorioși în „Trivale”!

FC Argeș Pitești- CSM Petrolul Ploiești 62-73 (16-19, 15-11, 9-26, 22-17)

După o pauză de trei săptămani, sportivii de la CSM Petrolul Ploiești au reușit să caștige cu 73-62 pe terenul celor de la FC Argeș Pitești, obținand a patra victorie consecutivă în Liga Națională. S-a luat revanșa după acel 58-96 consemnat în Sala „Olimpia”, la începutul lunii octombrie, în meciul din „Cupă”.
Partida a fost bună pentru ploieșteni, care au condus aproape permanent pană la pauză, iar cei din Pitești au forțat în partea a doua pentru a reveni în meci. Experiența unor jucători precum Popa Calotă, Brkic, Milin, Mitchell sau Funderburk a contat enorm in obținerea unei victorii extrem de importante în lupta pentru play-off. Pentru CSM Petrolul Ploiești au jucat: Milin (14 puncte), Popa Calotă (13,1×3), Brkic (13), Mitchell (11,3×3), Funderburk (8,2×3), Misters (8,2×3), Aughburns (4), B.Popa (2), Chițu, A Ene, C.Dinu și G.Angelian.

Petroliștii s-au întors la antrenamente

După o pauză de cinci zile , „lupii” s-au întors la antrenamente și s-au pregătit pe terenul de la Pleașa, iar în perioada următoare vor rămane la Ploiești până la reluarea campionatului. Tot în această perioadă vor fi și două meciuri test, cele cu Sepsi Sf.Gheorghe, pe 23 noiembrie, și cu FC Voluntari, pe 26 noiembrie.
O noutate la echipă este că sub comanda stafului tehnic se află jucătorul african Seniko Romeo Doua. În varstă de 21 de ani, Doua vine din Coasta de Fildeș, este „căpitan” al reprezentativei „U23” a țării sale și evoluează pe postul de fundaș dreapta.
La antrenamentele din această săptămână lipsesc cei doi „internaționali”, Mario Bratu și Valentin Țicu, care se află la echipele României, „U20” și „U21”: Christian Irobiso va sosi zilele următoare, iar Harrison Manzala este răcit.

- CS Mănești- CSO Boldești 3-2
- Tricolorul Breaza- CS Brazi 5-0, meci întrerupt în minutul 25, după ce oaspeții au rămas cu numai șase jucători în teren!
- CSC Beceni- Teleajenul Văleni 1-2
- CS Strejnic- Unirea Urlați 0-6

Coordonatele Petrolului pană la finalul anului 2022

După câteva zile libere, petroliștii vor demara pregătirile joi, 17 noiembrie, pentru ultima parte a anului 2022.
Până la începutul lunii decembrie, antrenamentele se vor derula la Ploiești în regim de semi- cantonament, urmând a se disputa și două jocuri de pregătire în această perioadă, cu Sepsi Sf.Gheorghe (miercuri, 23 noiembrie, la Sf.Gheorghe) și cu FC Voluntari (sâmbătă, 26 noiembrie, la Ploiești).
Finalul anului 2022 va fi unul extrem de incărcat, cu patru meciuri oficiale programate în decurs de circa două săptămani, trei dintre acestea se vor disputa pe „Ilie Oană”.
Superliga se va relua, pentru ploieșteni, vineri, 2 decembrie, ora 19,00, pe „Ilie Oană”, când vor juca cu U. Cluj.

Liga 3. Blejoi și Plopeni în grafic, iar Păulești a dezamăgit din nou acasă

CSO Plopeni, echipa antrenată de Daniel Dumitrache și Pompiliu Stoica a întrerupt la Zărnești, în meciul cu „Olimpic”, seria rezultatelor mai puțin bune din ultimile etape.
Plopenari au obținut un punct printr-un gol marcat în prelungiri de Dănuț Iancu, după un fault în careu făcut asupra fundașului central Roberto Alecsandru.
S-a terminat 1-1 și cei de la Plopeni rămân pe locul secund, cu 24 de puncte, la cinci lungimi în urma liderului CS Blejoi.
CS Blejoi a jucat în deplasare cu SR Brașov, unde a caștigat clar cu 3-0! Deși la pauză a fost 0-0, balanța s-a înclinat decisiv în favoarea prahovenilor în partea a doua a jocului. Asta, mai ales după ce Răchișan de la gazde a fost eliminat în minutul 65, după ce a primit al doilea cartonaș galben.

Înfrângere după un joc foarte slab!

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Petrolul 2-0(1-0)

În conferința de dinaintea partidei din deplasare de la Sf. Gheorghe, antrenorul echipei FC Petrolul Ploieşti, Nicolae Constantin, declarat printre altele, că nu trebuie să se se comită greșeli individuale. De ce i-a fost frică, n-a scăpat!
Astfel, două erori personale ale aceluiași jucător, Mathaus, au dus la marcarea celor două goluri ale covăsnenilor, cu care gazdele au obținut victoria!
Apărarea, compartimentul solid al echipei, n-a mai funcționat ca în alte meciuri și, după două inexactități de marcaj la atacantul cel mai percutant al lui Bergodi, a dus la pierderea jocului.

Nae Constantin și Takayuki Seto au prefațat jocul cu Sepsi, într-o conferință de presă

Azi, 10 noiembrie, la ora 11,00, la sediul Clubului Petrolul Ploieşti s-a ținut o conferință de presă, unde Nicolae Constantin și Takayuki Seto au dat câteva declarații legate de meciul din deplasare cu Sepsi Sf.Gheorghe. Cu această ocazie, tehnicianul ploieștean a declarat că „vom întâlni o echipă bună a campionatului, cu jucători valoroși și care an de an au obiective majore”.
De aceea, jucătorii antrenați de el, trebuie să facă un joc bun mâine seară.

Fără motivare în Cupă!

Unirea Slobozia- Petrolul 0-0

Da, aseară a părut mai degrabă un meci de pregătire, în care jucătorii cu minute mai puține in campionat, au putut fi „testați” în acest joc! Nu s-a văzut acea determinare, care să te ducă spre victorie, cu toate că în formație se regăseau jucători mult mai valoroși decât cei din Slobozia.
Partida a fost controlată de „lupi”, care și-au creat cateva ocazii de gol, nefructificate din păcate. Jucătorii din Slobozia s-au apărat bine, au încercat ceva și pe fază ofensivă, dar fără a pune mare presiune pe Leitner.
În prima repriză am notat două șuturi ale lui Budescu din afara careului, fără să nimerească cadrul porții și ocaziile lui Ivanovski (16,42), Bratu (25) și Mathaus (28).