Ultima editie tiparita in format pdf

Ticolorul Breaza, campioana Turului în Liga A – Prahova

S-a încheiat turul în Liga A-Prahova, odată cu disputarea celor trei meciuri restante, amânate în perioada când reprezentativa de amatori a județului Prahova a evoluat în turneul preliminar UEFA Regions Cup, de la Albena (Bulgaria).
Cele trei echipe fruntașe, Tricolorul Breaza, CSO Băicoi și CSO Boldești au căștigat fără mari emoții, brezenii având un avans de trei puncte în fruntea ierarhiei, la jumătatea competiției, în fața urmăritoarelor CS Câmpina și Petrolul 95.
Iată rezultatele înregistrate în meciurile restante și clasamentul turului:
Voința Vărbilău- CSO Băicoi 1-4
Tricolorul Breaza- AFC Brebu 3-1
CSC Berceni- CSO Boldești 2-6
..Citeste mai departe..

Victorie la 12 goluri pentru Activ în faţa Rapidului!

CS Activ Prahova Ploiești – Rapid Bucureşti 33-21(16-11)

Handbalistele de la Activ au învins, în Sala „Olimpia” din Ploieşti, echipa a doua a clubului Rapid, meci din etapa a 9-a din Diviziei A de handbal feminin.
După o primă repriză echilibrată, dar câştigată de fetele antrenate de Dragoș Dobrescu, partida s-a încheiat cu victoria ploieștencelor, scor 33-21.
Activ Prahova Ploiești se menține în fruntea clasamentului, pe locul trei, la trei puncte în spatele Unirii Slobozia, dar cu un meci mai puțin disputat.

Judokanul Andrei Cristescu a devenit campion naţional de tineret Ne Waza

Sportivii secţiei de judo a CSM-CFR-CSŞc. Ploieşti au participat, la finele săptămânii trecute, la Izvorani, la Finala Campionatelor Naţionale pentru Tineret „U23” pe Echipe şi la Finala Campionatelor Naţionale Ne Waza (lupta la sol) la individual, ei reuşind să obţină un titlu de campion naţional, unul de vicecampion şi două medalii de bronz!
Principala performanţă a fost realizată de Andrei Cristescu, sportiv care a cucerit titlul de campion naţional al categoriei „-66 kg” la Ne Waza, în timp ce, tot la individual, dar la categoria „+81 kg”, Rareş Arsenie a devenit vicecampion naţional.
Medalia de bronz la Ne Waza a fost obţinută de Alexandra Ciurcă, la „-63 kg”.

A cincea victorie consecutivă pentru baschetbaliștii de la CSM Petrolul Ploiești!

CSM Petrolul Ploiești - SCM "U" Craiova 77-73 (22-17, 18-20, 21-16, 16-20)

Baschetbaliștii pregătiți de Mihai Popa au reușit, în week-end, cea de-a cincea victorie la rând a sezonului, consolidând poziția din zona play-off a campionatului Conferinței A!
A fost un meci agreabil, unde ploieștenii au evoluat împotriva echipei care a impresionat în cupele europene din acest sezon. Echipa ploieșteană a condus permanent pe tabelă, având chiar și o diferență de 15 puncte pe finalul sfertului al treilea (60-45).

Egal și în amicalul cu Voluntari!

Petrolul- FC Voluntari 0-0

În cel de-al doilea joc de pregătire susținut în această pauză competițională, Petrolul Ploieşti a întâlnit., la Buftea, pe FC Voluntari, echipe care, în campionat, au câștigat fiecare pe terenul celeilalte.
Partida a fost una echilibrată, cu ocazii la ambele porți, petroliștii având două ocazii în prima parte, prin Seto și Măzărache.
În repriza a doua, Cioiu a fost aproape de gol, dar lovitura de cap din șase metri s-a dus alături de poartă.

Prima înfrângere pentru handbalistele de la Activ Prahova-Ploiești în acest sezon de Divizia A!

CS Știința București- CS Activ Prahova-Ploiești 25-24(16-11)

Fetele de la Activ au avut de disputat, la mijlocul acestei săptămâni, meciul derby cu liderul clasamentului, Știința București, pe terenul acesteia.
Echipa bucureșteană este retrogradată din Liga Florilor și are ca obiectiv să revină acolo după sezonul petrecut în Divizia A. Partida a fost una foarte disputată, echilibrată, cu ratări pe final ale ploieștencelor, tocmai când aveau mare nevoie de golul egalizator!

Două medalii de argint şi una de bronz pentru jandarmul ploieştean Mădălin Tănase, medalii obţinute la Campionatul European de Chanbara

Cu prilejul Campionatului European de Chanbara, ce a avut loc în Belgia, la Oostmalle, perioada 18-20 noiembrie a.c., Mădălin Tănase (în dreapta imaginii) – plutonier adjutant în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Prahova, a izbutit să fie prezent de trei ori pe podiumul de premiere. El a câştigat două medalii de argint şi una de bronz: locul II la categoria 99 de kilograme; locul II la categoria „Yari”; locul III la categoria „Battodo”.
La această competiție au participat și 6 sportivi din cadrul Clubului „Ambiția Mădălin”, club fondat chiar de cel amintit mai devreme, Mădălin Tănase, care au obținut rezultate foarte bune constând în: 12 medalii de aur; 9 medalii de argint; 2 medalii de bronz

Meci amical: Sepsi OSK Sf.Gheorghe – Petrolul Ploieşti 2-2 (2-1)

Petrolul și Sepsi s-au întâlnit ieri, 23 noiembrie, într-un meci amical, disputat la Sf.Gheorghe, pe vechiul stadion.
Partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2 (2-1), pentru gazde înscriind Varga (20) și Achahbar (37), în timp ce golurile petroliștilor au fost marcate de către Cebotaru (22) și Dumitriu (88)
Petrolul a început meciul cu următorul „11”: Leitner- Pashov, Olaru, Huja- Senico, Cebotaru, Jair, Velisar- Cioiu, Budescu, Grozav. La începutul părții secunde, pentru Petrolul au jucat: Moroz- Pashov, Meijers, Mathaus- Borța, Seto, Dumitriu, Velisar- Tucaliuc, Măzărache, Grozav, iar din minutul 76 au intrat trei juniori, Juan Pătrașcu, Mihnea Rădulescu și Ionuț Zaharia, care i-au înlocuit pe Pashov, Velisar și Grozav.

Liga A Prahova, penultima etapă a turului

Titlul de campioană al toamnei în Liga A Prahova se dispută pană la ultima etapă, unde Petrolul 95 Ploiești, Tricolorul Breaza și CS Câmpina au cele mai mari șanse să câştige competiția, bineînțeles să joace barajul de promovare pentru accederea în Liga 3.
Rezultate- Etapa 16:
Teleajenul Văleni- Tricolorul Breaza 1-4
CSO Boldești- Voința Vărbilău 3-1
CS Cornu- AS Strejnic 3-0 (neprezentare)
Avântul Maneciu- CS Câmpina 1-2
AFC Brebu- Triumf Poiana Câmpina 1-0
CS Brazi- CS Mănești 2-1
AFC Bănești- CSO Băicoi 0-10

Blejoi și Plopeni continuă parcursul bun în Liga 3

CS Blejoi- CS Păulești a fost derby-ul județean în etapa cu numărul 13 din Liga 3. Liderul Blejoi a câștigat cu un scor de set la tenis, 6-2, după ce la pauză a fost 2-1. Diferența s-a mărit la scorul de 3-2, când oaspeții au încasat trei goluri după minutul 80! Ce este important este faptul că jucătorii din Blejoi continuă drumul bun în campionat, și adună puncte etapă de etapă!
Golurile partidei au fost marcate de: Șandru (29-11m), Nițescu (42,90+3), Lambru (59,85), Enache (90+2)/ Cr. Vasile (14), E.Ioniță (70).
CSO Plopeni ține pasul cu Blejoi,obținând o frumoasă victorie în deplasarea de la Kids Tâmpa Brașov, scor 1-0, prin golul marcat în prelungiri de Rareș Dumitru (90+3)!

Victorie clară pentru Activ Prahova Ploiești în Divizia A de handbal feminin!

Activ Prahova-Ploiești - ACS Șc.181 SSP București 40-24 (20-12)

Fetele de la Activ, conduse de Dragoș Dobrescu au caștigat, în Sala „Olimpia”, contra lui ACS Șc. 181 SSP București, după o partidă controlată în totalitate. Diferența a fost una consistentă, scor 40-24, la pauză fiind 20-12.
CS Activ Prahova Ploiești este neînvinsă până acum în campionat și se află pe poziția a 2-a, la două puncte în spatele liderului CSU Știința București, pe care mâine o va avea adversară în derby-ul seriei, ce se dispută în Capitală.