Ultima editie tiparita in format pdf

Petrolul s-a calificat în grupele Cupei României

Publicat pe 2022-09-29 12:40:36Ionuţ Mitoiu

CSC 1599 Șelimbăr- Petrolul 0-4 (0-0)

Petrolul merge mai departe în Cupa României după o victorie clară în fața divizionarei secunde CSC 1599 Șelimbăr.
Meciul s-a disputat la Mediaș, unde petroliștii au jucat pentru a treia oară în acest sezon. Partida a fost controlată de elevii lui Nicolae Constantin, deși în prima jumătate de oră a întâlnirii au cam... suferit cu ocupanta locului trei din eșalonul secund.
„Lupii” au intrat cu adevărat în joc spre minutul 30. Astfel, au apărut și câteva oportunități la poarta gazdelor prin Tucaliuc (29), Ivanovski (38) și Cioiu (41).
După pauză, Petrolul și-a ridicat ritmul de joc și implicit au fost multe faze periculoase în careul advers, cu marcarea a patru goluri.
Min.56, 0-1: După un corner, Tamaș deviază cu capul la Huja și acesta înscrie, tot cu capul, din fața porții. Apoi, urmează două oportunități ale gazdelor, prin Gele (62) și Manole (69), dar Leitner a parat salvator la primul.
În minutul 79: Velisar marchează pentru 2-0, cu o torpilă de la circa 25 de metri, la colțul din stânga lui Silveanu!
Pe final de joc, Măzărache (90 şi 90+3) face „dubla”, înscriind două goluri ușoare din fața porții.
Petrolul s-a calificat în grupele Cupei României și vineri își va afla adversarele din această fază a competiției.

CSC 1599 Șelimbăr - Petrolul 0-4(0-0)
Marcatori: Huja (56), Velisar (79), Măzărache (90 și 90+3).
CSC Șelimbăr: Silveanu- Monea, Natea (76-Vișa), Dandea, Tătar- Cărăuș (80-T.Man), Curtean, Buzan (59-Oct.Ursu), Manole- Ciocâlteu (59-Raicea), Gele (80-Cirstean). Antrenor: Eugen Beza.
Petrolul: Leitner- Mathaus (63- Meijers), Tamaș, Huja- Pashov, Cebotaru (80-Seto), Tucaliuc, Velisar- Manzala (27-Cioiu), Ivanovski (80-Măzărache), Grozav (80-Bratu). Antrenor: Nicolae Constantin.
Au arbitrat: Sorin Vădana (Cluj Napoca)- George Suciu (Câmpia Turzii) și Mihaela Țepușă (Buzău).
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) și Felix Grigore (București).