Ultima editie tiparita in format pdf

Victorie pentru România la C.E. de Baschet

Publicat pe 2022-08-03 11:47:56Ionuț Mitoiu

România „U18” a disputat aseară penultima partidă din grupa C preliminară, de la C.E.-Divizia B, care se desfășoară în Prahova. „Tricolorii” antrenați de Cătălin Tănase au întâlnit la Sala „Olimpia” selecționata Elveției.
Echipa României s-a impus clar, după ce a controlat partida „cap-coadă”, scor final: 93-52, pe sferturi 27-17, 21-13, 31-15, 14-7. Iată componența și marcatorii României. D.Pătru (15 pct), D. Lungu (14), A. Oinaru (13), D. Lăpuște (10), L. Diaconescu (10), T.Șomănescu (9), D.Bănică (7), A. Stan (4), B.Creț (6), D.Antonescu (3), R. Dumitru (2), L.Carstea.
Azi, de la ora 18,00, tot în Sala „Olimpia”, Romania va juca ultimul meci din grupa C, întâlnind Portugalia. Joc de calificare in sferturile de finală, acolo unde vor avansa primele două clasate.